W sezonie grillowym 2019 w naszych kuchniach i podczas spotkań przy grillu nie może zabraknąć przypraw nadających wyśmienity smak i intensywny aromat daniom z rusztu. Niesłabnącą popularnością cieszą się przyprawy Knorr z linii dedykowanej potrawom przyrządzanym na grillu: do grilla, do karkówki, do kurczaka, do warzyw oraz przyprawa pikantna do grilla. To w 100% naturalne kompozycje suszonych warzyw, ziół i przypraw, które dodadzą charakteru grillowym specjałom.

Podczas przygotowywania potraw z rusztu doskonale sprawdzą się również tegoroczne nowości od marki Knorr. Produkty z linii Kuchnie Świata Knorr to aż 7 wariantów oddających autentyczne smaki z najodleglejszych regionów. Dzięki nim dania z grilla zachwycą niepowtarzalnym, egzotycznym smakiem i pełnią aromatu. W linii odnajdziemy autentyczny smak indyjskiego Garam Masala, bliskowschodni Za’atar, afrykańską Harissę, Koreański Grill, tajskie Czerwone Curry, amerykańskie Cajun i meksykańskie Adobo.

Natomiast osobom, które pragną dbać o zdrową i zróżnicowaną dietę również podczas letnich grillowych szaleństw polecamy 100% naturalne mieszanki przypraw z innowacyjnej linii Bez Dodatku Soli Knorr. Produkty nadadzą daniom z rusztu wyrazisty smak, dzięki starannej kompozycji ziół i przypraw. Przyprawy Bez Dodatku Soli Knorr w wariantach do kurczaka, do mięs i do ryb będą znakomitym wsparciem w okresie grillowym dla osób pragnących ograniczyć spożycie soli oraz cukru w diecie.

Nie zapominajmy też o bogactwie przypraw jednorodnych Knorr. Z ich pomocą potrawy z grilla staną się niezwykle intensywne w smaku. Poza doskonale znanymi produktami, takimi jak np. Czarny pieprz z Wietnamu Knorr czy Rozmaryn z Maroko Knorr, uwagę przyciągają kolejne warianty: Pieprz cytrynowy, Pieprz ziołowy, Bazylia z Krajów Śródziemnomorskich i Czosnek z USA.