Owady jako broń w walce z… owadami

W walce o ochronę upraw przed wygłodniałymi szkodnikami, rolnicy Knorr coraz częściej obserwują naturę, ponieważ pomaga im ona szukać właściwych sposobów działania. Każdy szkodnik ma swoich naturalnych przeciwników, dlatego rolnicy ostrożnie identyfikują ich gatunki, by konfrontować je z przedstawicielami takich gatunków, z którymi wzajemnie będą się zwalczać. To “naturalne rozwiązanie”, dzięki któremu rolnicy mogą pozbyć się niechcianych gości.

Insekty, takie jak Nesidiocoris, które ponad wszystko lubią jeść pomidory, uwielbiają także ćmy gatunku Tuta Absoluta. Te z kolei stanowią największe zagrożenie dla upraw pomidorów i mogą wyniszczyć całe ich pola. Dlatego zwalczanie tych osobników jest dla rolników kluczową sprawą.

Zawsze lepiej zapobiegać niż działać „po fakcie”. Jednak ćmy są na tyle małe, że rolnicy nie zawsze wiedzą, że mają u siebie na farmie nieproszonych i… głodnych gości - by móc zastosować pestycydy (ale czynią to tylko wtedy, gdy jest to już absolutnie konieczne). Dlatego niektórzy rolnicy zaczęli wykorzystywać pułapki cechujące się zapachem insektów - przyciągają one owady i, co więcej, zawierają małe kamerki. Dzięki zrobionym zdjęciom rolnicy widzą, co się dzieje, i decydują, czy konieczne jest podjęcie działania. Jeżeli w pułapce znajduje się wiele insektów, rolnik otrzymuje wiadomość tekstową i jest w ten sposób informowany o potencjalnym zagrożeniu.

W walce o ochronę upraw przed wygłodniałymi szkodnikami rolnicy knorr korzystają z naturalnych rozwiązań, które mogą im pomóc

Różne gatunki zwierząt mogą stanowić pomoć w zwalczaniu szkodników, dlatego niektórzy z naszych rolników zajmujących się uprawą pomidorów budują schrony dla jaszczurek i nietoperzy oraz skrzynki dla ptaków, takich jak modraszka. To doskonały sposób, by eliminować szkodniki, jednocześnie zapewniając zagrożonym gatunkom bezpieczne schronienie.

Szkodniki mogą niszczyć zdrowe rośliny i zrujnować całe plony, jednak wykorzystanie pestycydów musi być zawsze analizowane w kontekście ich całościowego wpływu na środowisko. To właśnie dlatego rolnicy Knorr zajmujący się zrównoważoną uprawą roślin od lat robią wszystko co w ich mocy, by ograniczyć wykorzystywanie pestycydów do niezbędnego minimum. Pozwoliło to na obniżenie ich użycia o 31%, licząc na jedno gospodarstwo, począwszy od 2011 roku.